تحصیلات در حوزه سلامت: اصلاحاتی که باید مجدداً در این حوزه اعمال شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
تحصیلات در حوزه سلامت

وزارت آموزش عالی برای ارزیابی دوره‌های جدید PASS[1] و LAS[2] سمیناری برگزار می‌کند که پس از یک سال اجرای بی‌نظم نیاز به تنظیم و تعدیل دارند.

  • سوازیگ لونوه –

کمیته نظارت ملی، هیئت اعزامی سازمان بازرسی کل و مأمور وزارتخانه که فوراً به دانشگاه‌ها اعزام شده، کافی نخواهند بود : دانشکده‌های حوزه سلامت اکنون استنباط نتایج از اجرای اصلاحات دسترسی به تحصیلات در حوزه سلامت در سال تحصیلی 2020 را به یک سمینار ملی سپرده‌اند. وزارت آموزش عالی، دوشنبه 5 ژوئیه، از همه ذی‌نفعان به امید وسعت بخشیدن به اصلاحاتی پیچیده که پیش‌بینی‌های مالی درستی در مورد آن انجام نشده بود، دعوت به عمل آورد. پنج کارگروه تحت نظارت سازمان بازرسی کل آموزش و پرورش، ورزش و تحقیقات تشکیل شد که پیشنهادات خود را برای بهبود در 12 ژوئیه ارائه می‌دهند.

پیدایش این اصلاحات به سپتامبر 2018 برمی‌گردد، یعنی زمانی که امانوئل ماکرون اعلام کرد که قصد دارد سال اول مشترک در رشته‌های حوزه سلامت (Paces) را حذف کند، که برای مدت نزدیک به ده سال، باعث سرخوردگی شدید دانشجویانی شده بود که در آزمون ورود به سال دوم قبول نشده بودند، و هیچ چاره دیگری نداشتند مگر اینکه تحصیلات خود را از ابتدا شروع کنند. رئیس‌جمهور قصد داشت محدودیت ظرفیت پذیرش را حذف کرده و نیز اصلاحاتی ایجاد کند که دو راه دسترسی جدید برای سال تحصیلی 2020 به وجود می‌آورد: مسیرهای دسترسی تخصصی حوزه سلامت (PASS) و لیسانس‌های همراه با دسترسی به حوزه سلامت (LAS). این مسیرهای اصلاح‌شده این امکان را می‌دهند که بدون تکرارِ سال اول، دوبار در آزمون سال دوم شرکت کنید و حتی در صورت عدم‌پذیرش در رشته‌های حوزه سلامت، به لطف گذراندن دوره آموزشی همزمان در یک رشته لیسانس دیگر (علوم، حقوق، اقتصاد، روانشناسی و غیره) در دوره آموزشی خود پیشرفت کنید.

همچنین قرار است که سهم “علوم انسانی” در مقابله با چالش‌های ناشی از بیماری‌های مزمن و پیری جمعیت نشان داده شود. هدفِ اعلام‌شده دیگر فقط موفقیت در رشته‌های پزشکی نیست بلکه هدف، تعلیم یک پزشک خوب است، که به حرف بیماران خود گوش می‌کند و دارای ویژگی‌های جدید مانند خلاقیت، آگاهی و توانایی برقراری ارتباط است.

نه ماه بعد، “آشفتگی بشری”، نه تنها از بین نرفت، بلکه همچنان در دو دوره آموزشی جدید به وفور حضور دارد. انتخاب‌پذیری بیش از حد، درس خواندن صرفاً برای مدرک گرفتن، ارزیابی از طریق پرسشنامه‌های چندگزینه‌ای (QCM)، ترک تحصیل در طول سال و حتی گاهی اوقات برنامه‌های Paces به طور گسترده تداوم یافته‌اند.


خطای برقراری ارتباط

این افق برای هزاران دانشجویی که هیچ شانس موفقیتی برای خود متصور نبودند، بسته شد، زیرا دانشکده‌های حوزه سلامت

 با یک سال تأخیر، اکثراً در ماه مارس، ظرفیت پذیرش خود را در سال دوم در هر یک از رشته‌ها (پزشکی، مامایی، دندانپزشکی، داروسازی) منتشر کردند. امروزه همچنان، این دانشکده‌ها به افرادی که پذیرفته نشده‌اند ظرفیتی را که با توجه به لیسانس اولیه آنها، تحت عنوان “شانس دوم” دسترسی به تحصیلات در حوزه سلامت برای آنها در نظر گرفته شده، دیر اعلام می‌کنند. با وجود پر شدن ظرفیت‌ها، همه رشته‌های لیسانس نمی‌توانند این دانشجویان را که راه برای تغییر رشته در پلتفرم Parcoursup برای آنها باز است، پذیرش کنند.

چه کسی مقصر است؟ عدم پیش‌بینی اصلاحات، که دانشکده‌های حوزه سلامت و دپارتمان‌های رشته‌های تخصصی که عادت دارند به صورت مستقل و بدون ارتباط با سایر بخش‌ها کار کنند را با هم در ارتباط قرار می‌دهد، تا حدودی مسئول این شروع نادرست است. همچنین تأمین بودجه ناکافی مزمنی که به نظر می‌رسد دانشگاه، علی‌رغم خیل عظیم دیپلمه‌هایی که بلافاصله پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه شده‌اند (4.5٪ + در سال 2020، نتیجه افزایش بی‌سابقه 8.2٪  تعداد پذیرفته‌شدگان)، بدان محکوم شده است.

بسیاری از رؤسای دانشکده‌های پزشکی اصلاحاتی را که بسیار سریع و “سرسری”، در بحبوحه بحران حوزه سلامت، انجام شده است، محکوم کرده‌اند. اولیویه اودار، معاون واحد آموزش و پژوهش حوزه سلامت، پزشکی و زیست انسانی در دانشگاه سوربن پاریس-نورد، می‌گوید: “به تدریج که ما روش‌های کنترل دانش و ظرفیت پذیرش را ایجاد می‌کردیم، والدین و دانشجویان نیز قوانین را به مرور یاد گرفتند“.

یک اشتباه خیلی گران تمام شد: حذف محدودیت ظرفیت پذیرش، که رسماً توسط رئیس‌جمهور اعلام شد. اودار ادامه می‌دهد: “تأثیر این امر فاجعه‌بار بود، زیرا همه فکر می‌کردند می‌توانند در رشته‌های پزشکی تحصیل کنند، که بدیهی است چنین نیست.” ظرفیت‌های پذیرش دقیقاً مانند گذشته تعیین می‌شوند، اما این ظرفیت‌ها در مقیاس محلی، توسط آژانس‌های منطقه‌ای حوزه سلامت نظارت می‌شوند، که باید به نیازهای مناطق توجه داشته باشند.

ژان-لوک دوبوآ رانده، رئیس دانشگاه پاریس-اِست در منطقه کرتی، خاطر نشان می‌کند: یک خطای برقراری ارتباط (سوء تعبیر) نیز با واژه مخفف PASS ایجاد شده “که بیش از حد شبیه Paces است“. در دبیرستان‌ها این خطا به سرعت بازتاب پیدا کرد. پییر کلاولو، رئیس دانشکده پزشکی و مشاغل پیراپزشکی دانشگاه کلرمون-اوورنی با تأسف اظهار می‌دارد: “مشاورین انتخاب رشته افراد را تشویق می‌کردند که به دوره‌های PASS بروند و اینگونه القا می‌کردند که PASS  بهتر از LAS  است“.

در شهر لیل، دومینیک لاکروا، رئیس دانشکده، ابراز نگرانی می‌کند که سه چهارم دانشجویان PASS که برای کلاس جبرانی فراخوانده شده‌اند، یعنی تقریباً 450 نفر از 600 دانشجو، در این کلاس‌ها حاضر نشده‌اند. “بنابراین آنها نمی‌توانند از ورود به سال دوم LAS بهره‌مند شوند تا از شانس دوم خود استفاده کنند. آیا آنها قصد تغییر رشته دارند؟ آیا آنها در سال آخر دبیرستان خود، از رشته‌ای که در انتظار آنها بود آگاه نبودند؟ این یک راز است.

تحصیلات در حوزه سلامت
تحصیلات در حوزه سلامت

“یک چهارم دانشکده‌ها وارد بازی نشدند”

این اصلاحات که به طور فزاینده‌ای غیرقابل اجرا شده بود و موضوع مراجعات متعدد والدین دانشجویان به دادگاه‌های اداری در سراسر فرانسه بود، باعث دلسردی افراد زیادی در آزمون‌های ارزیابی پایان سال شد. دانشگاه‌ها تصمیم گرفتند که یک نمره حذفی در “رشته فرعی” لحاظ کنند، که به طور خودکار حتی دانشجویانی را که ترم “رشته اصلی پزشکی” خود را با موفقیت پاس کرده بودند، اخراج کند. مامادو ندوای، معاون سازمان دانشجویی FAGE به شدت انتقاد می‌کند که: “یک چهارم دانشکده‌ها وارد بازی اصلاحات نشدند و از دانشجویان به عنوان متغیرهای تعدیل‌کننده استفاده کردند“. ژان-لوک دوبوآ رانده تأیید می‌کند: “در میان رؤسای دانشگاه‌ها، کسانی هستند که حسرت سیستم Paces را می‌خورند. این سیستم ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر بود (900 یورو به ازای هر دانشجو در مقایسه با 3200 یورو در سیستم امروز) و مهم نبود که چه اتفاقی برای دانشجویانی که پذیرفته نمی‌شدند می‌افتاد.”

در میان هرج و مرج حاکم، نخست‌وزیر، ژان کاستکس، در تاریخ 2 ژوئن “طرح عملیاتی برای اجرای اصلاحات” را اعلام کرد. تضمین بودجه جاهای ایجادشده برای افزایش ظرفیت پذیرش، انعطاف‌پذیری وعده‌داده‌شده در توزیع PASS / LAS ورودی‌ها به سال دوم حوزه سلامت، ادامه تحصیل تضمین‌شده در سال دوم لیسانس برای امتحان “شانس دوم” … تمام این تعهدات باید در متون نظارتی منعکس می‌شد که یک ماه بعد هنوز منتشر نشده‌اند. میشل کوتیه، رئیس سابق دانشگاه سنت-اتین، در فصل بهار توسط وزیر آموزش عالی، فردریک ویدال، برای فرونشاندن این آتش، مأموریت یافت که به هر دانشگاه برود تا مشکل اصلاحاتی که روی هم رفته بد عمل می‌کرد را بررسی کند.

افرادی که در PASS و LAS رد شده‌اند، به جای از این شاخه به آن شاخه پریدن – چیزی که بیشتر اوقات در مدارس بازرگانی یا مهندسی اتفاق می‌افتد- پس از عدم موفقیت در Paces، باید روی نیمکت‌های دانشگاه بمانند. این امر مستلزم تغییر مقیاس در تأمین بودجه و تضمین پایداری آن است. با این حال، به نظر نمی‌رسد دستور اینگونه باشد. آقای دوبوآ رانده ابراز تأسف می‌کند که: “تأمین بودجه اضافی اعلام‌شده از طرح اجرای مجدد حاصل می‌شود، به عبارت دیگر برای یک یا دو سال این بودجه تأمین می‌شود، در حالی که این برنامه برای هشت یا نه سال، تا دوره کارشناسی ارشد و کارآموزی طرحریزی شده است که باید از قبل پیش‌بینی کنیم!” ژان سیبیلیا، رئیس دانشکده پزشکی استراسبورگ بر این باور است که: “این هزینه اضافی باید پذیرفته شود زیرا این مسئولیت اجتماعی ما است.” وی با تلخی خاطرنشان می‌کند که قیمت تمام‌شده پانزده روز آزمایش PCR بیش از مبلغی است که دولت برای اصلاحاتی که قرار بود بلندپروازانه باشد اختصاص داده است: حدود 30 میلیون یورو در مقابل 19 میلیون یورو که در سال 2021 توسط فردریک ویدال برای “حمایت از اصلاحات” وعده داده شده است.

سوازیگ لونوه


[1] . دانشجو در یک دانشگاه حوزه سلامت مشغول به تحصیل می‌شود. واحدهای درسی اکثراً مربوط به علوم سلامت و علوم انسانی است. علاوه بر این واحدها، دانشجو می‌تواند یکی از واحدهای درسی خود را انتخاب کند. این واحد انتخابی، در صورت عدم قبولی در ۴ رشته ی سلامت، مسیر ادامه تحصیل دانشجو را تعیین می‌کند. این واحد انتخابی می‌تواند واحدهایی از جمله حقوق، روانشناسی، اقتصاد، علوم و غیره باشد. (مترجم)

[2] . دانشجو در دانشگاهی خارج از حوزه سلامت مشغول به تحصیل می‌شود. او می‌تواند در رشته‌های علوم زیست‌شناسی، روانشناسی، تربیت بدنی، ادبیات، حقوق و اقتصاد تحصیل کند. با انتخاب این مسیر، دانشجو تعداد کمی واحد مشترک با دانشجویان PASS خواهد داشت. دانشجو می‌تواند در سال اول، دوم یا سوم درخواست پذیرش در یکی از ۴ رشته حوزه  سلامت را بدهد. هیأت داوران با توجه به نمرات دیپلم و نمرات دانشگاهی دانشجو با پذیرش او موافقت یا مخالفت می‌کنند. (مترجم)

منبع

آرتا دانش بین الملل

آرتا دانش بین الملل

Leave a Replay

آرتا دانش بین المللی

 

  • اطلاع رسانی در خصوص وضعیت دانشگاه های فرانسه و بلژیک،
  • ارائه مشاوره تحصیلی جهت ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های فرانسه و بلژیک،
  • اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فرانسه و بلژیک،

 

 

آخرین مطالب

تماس

خیابان بهشتی، خیابان پاکستان، بن بست ساوجی نیا (هشتم)، پلاک هشت، طبقه دوم --- ۸۸۵۱۲۳۸۹

اعزام دانشجو به فرانسه


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/artadane/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275