موسسه آرتا دانش به دانشجویان کلیه مقاطع (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری) قویاَ توصیه می­نماید که قبل از اعزام به کشور بلژیک، تمامی تلاش خود را جهت یادگیری زبان فرانسه یا انگلیسی به کارگیرند.

تحصیل در مقطع لیسانس در کشوربلژیک :

در دانشگاه­ها یا مدارس عالی کشور بلژیک کلیه دروس به زبان­های فرانسه، هلندی و یا آلمانی تدریس می­شود و تعدادی از رشته­ها به زبان انگلیسی ارائه می­شود. بلژیک یکی از معدود کشورهای غیرانگلیسی زبان است که در مقطع لیسانس، دوره­های بسیارزیادی را به زبان انگلیسی ارائه می­نماید. طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس (bachelier) در دانشگاه­های کشور بلژیک همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین سه تا چهار سال می­باشد.

کلیه دانشجویان خارجی می­توانند بدون الزام به شرکت در آزمون ورودی وارد دانشگاه و یا مدارس عالی شوند. به استثنای علاقمندان به تحصیل در رشته­های پزشکی، دندانپزشکی و برخی گرایش­های مهندسی و رشته معماری که برای ورود به دانشگاه نیاز به گذراندن آزمون ورودی دارند.

درمورد دانشجویان خارجی که مایل به دریافت پذیرش لیسانس از دانشگاه­های بلژیک هستند، پس از معادل­سازی مدارک، هر دانشگاه بر اساس قوانین و استانداردهای خود درباره پذیرش یا عدم پذیرش فرد تصمیم می­گیرد. بدین منظور در برخی دانشگاه­ها فرمی به نامcertificat d’équivalence موجود است که لازم است توسط دبیرستان و اداره آموزش و پرورش منطقه­ای که متقاضیان، مدرک دیپلم و پیش­دانشگاهی خود را از آن­جا دریافت کرده­اند، تکمیل، تایید و امضا شود. بر اساس این فرم، سازمان مذکور گواهی می­دهد که فرد متقاضی طبق قوانین، شرایط لازم برای ورود به دانشگاه در کشور مبدا (ایران) را دارد.

در برخی از دانشگاه­های بلژیکی مانند دانشگاه فرانسوی زبان لیژ، امکان شرکت در یک آزمون ورودی به جای معادل­سازی مدرک وجود دارد، که در صورت قبولی در آزمون مذکور، متقاضی می­تواند پذیرش لیسانس را بدون طی مراحل معادل­سازی مدارک دریافت نماید.